14948

           02 Nisan Perşembe günü Türkiye Alzheimer Derneği'nin düzenlemiş olduğu 1 yıllık faaliyet raporlarının ve gelecek 1 yıllık hedef ve planların sunulduğu 5.Ulusal Alzheimer Kongresine TAD.'nin yeni ve yavru tek Temsilcisi olarak davet edildik.Orada 15 ayda neleri planlayıp gerçekleştirdiğimizi ve gelecek dönem neler hedeflediğimizi değerli şubelerimize arzettik. Yolun çok başındayız belli..Ancak bizlerde genel anlatılanlara bakıldığında amaç ve hedeflerimizin diğerleriyle birebir aynı olduğunu gördük. Çok geniş faaliyet ve kaynak alanları bulunmuş. Kermesler, el sanatları ve örgü - yemek vs.gibi bayanların üstad olduğu konularda hep günler düzenlenmiş... Kadınlar matineleri ve birebir gönüllü çalışmalar düzenlemişler..herşeyden önemlisi bunları düzenlerlerken o yörenin esnafı kendi dükkanında sattıkları ürünleri onlara hibe etmiş. Yani ciddi bir yol almışlar. Bizler 15 ayda Karabük, Safranbolu yöremizde henüz daha Demansın ve bağlı hastalıkların ciddiyetini ve farkındalığını halkımıza, hastalarımıza ve hasta bakım verenlerimize tam olarak anlatılamadığımızı ve anlaşılamadığını görüyoruz. En azından hastalık bölgemizde henüz daha hafife alınıyor maalesef. Demans kapımıza uğramadan önce neler yapmamız gerektiğini daha sık anlatmalıyız diye düşündük. El ele hep birlikte mutlu umutlu ve huzurlu Bakımveren sloganımızı tekrarlıyoruz...Aylık toplantılarımıza devam kararı aldık.Şubeler arası ilişkilerin daha üst düzeye çıkarılması gerektiğini belirttik.Alzheimer hasta ve bakımverenlerinin haklarını koruma hususunda onları daha da bilinçlendirme kararı aldık.
    Alzheimer Dostu kentler projeleri vardı tabii kabul gören bir uygulama...
   
Önce Ankara Şubesine söz aldı. Ankara Şubesinde Alzheimer tipi demans tanısı konmuş hastalarıın bakım verenlerine yönelik çay saatleri düzenlenmeye başlanmış.Hasta yakınlarının kendilerini yalnız hissetmemesi için yapılan toplantının ilki 15 Nisan 2014 tarihinde dernek şubesinde yoğun katılımla gerçekleşmiş.Bunun yanı sıra farklı demans olgularının ve bilişsel fonksiyonların sunulduğu ve tartışıldığı bilimsel toplantılara da devam ediyorlar. 6 şubat ve 15 nisanda olmak üzere iki toplantı yapmışlar.
2.Olarak Denizli Şb.Bşk.Prof.Aynur ÖZGE derneklerinin faaliyetlerini anlattı.15 yılı geçkin bir sürenin vermiş olduğu tecrübe ve Mersin halkının konuya duyarlılığı sayesinde sadece sponsor firmalarla merkezde YAŞLI BAKIM MERKEZİ kuruyorlar.ve herkes destekçi. Parolaları yaşlı yaşam merkezimize el verir misiniz?
Bir tuğla veya bir çınar veya bir oda satın alarak verebilirsiniz...
BİR TUĞLA:500 TL./BİR ÇINAR:10.000 TL./BİR ODA:20.000-50.000 TL...şeklinde.
 Yaşlı Yaşam Merkezi'nin 21 Eylül'de açılmasının planlandığını kaydetti.Kermesler özellikle Kadınlar Matinesi ve bayanların kendi ürettikleri el işçiliği ürünler vs ile tüm gelirleri Dernek kasalarına aktarıyorlar.
3.olarak Eskişehir Şubesi Prof.Demet Hn.söz aldı Oda yaptıkları icraatlerini anlattılar. Sürekli toplantılar düzenlediklerini ifade ettiler.
Erzurum şubesi gelmedi.Konya ve Kayseri keza Bilinçlendirme toplantıları oluşturmuş. İzmir Şubesinin çok güzel projeleri oluşmuş.Ör.Torununu al gel.Huzurevinde olan yaşlılarımıza aileler o gün mutlu olmaları için küçük çocuklarını alıp desteğe gitmişler..çok etkili olmuş.
21 Eylülde değişik konferans toplantı ve etkinlikler düzenlemişler. Hatta özel Alzheimer giysisi diktirip BİZ UNUTMADIK (sizde unutmayın) sloganı ile sokak sokak gezmişler..
Diğer tüm şubeler tek tek açmamış olanlar önceliği GÜNDÜZ YAŞAM EVİ’ ne vermiş durumdalar. Ardından Toplumsal farkındalık ikincil amaç olarak geliyor.
Öneriler kısmında tüm şubeler düşüncelerini aktardı. bu hastalığa daha fazla dikkat çekmek, daha fazla farkındalık oluşturmak ve hükümet nezdinde ve devletin yapabilecekleri konusunda birşeyler istemek vs.gibi birçok konu…
 Hastalık hakkında bilgisi olan kişilerden ev ziyaretleri yapılması, zira hastalara bakanların buna çok ihtiyacı olduğunu yaşam merkezi açılana kadar böyle destek verilmesi gerektiğini vurguladılar. En azından acilen Alzheimer dostu kentler projelerinin  üretilmesi gerektiğini belirttiler…
AH.nın yaşam kalitelerinin yükseltilmesi gereğinin üzerinde duruldu.Evde bakım hizmetlerinin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapılmalı..Alz.hasta ve hastayakınlarının haklarıyla ilgili bilgilendirmeler yapılmalıdır. Yaşlı dostu kenti terimi yerine Alzh.dostu terimini kull.yönünde bir uyarı oldu. Alz.ı Yaşlılık kavramıyla örtüşmesinin sakıncaları anlatıldı.Geniş kapsama alındığında konunun dağılacağını bunun Demans çatısı altında incelenilmesi gerektiğini belirttiler. (Özellikle Işın Hn..)
Bu arada şubelerin birbirleriyle olan irtibat ve bağlarının daha da kuvvetlendirilmesi gerektiği önümüzdeki 1 yılın hedefleri arasında yerini aldı. Mersin Şb.Ekim ayında yapacakları Kamp etkinliğine bizleri de davet etti.Toplantı Aile ortamında geçti…
Son konuşmalarda ;
   Gündüz bakımevleri en çok konuştuğumuz konu başlığı idi. Yeni yasalara göre belediyelerin bu gibi yerler açma zorunluluğu var. Bu nedenle ileride birçok belediye ile ortak çalışmalarımızın olmasını bekliyoruz denildi.
  Ayrıca tüm şubelerden ORTAK Sloganlar (10 adet  Görselli) oluşturulup tüm illerde Bilboardlarda aynı yüz ve reklam kullanılmasının çok etkin olacağı belirtildi. Oluşturulduktan sonra gereken mercilerden izin alınıp afişler gönderilecek ve aynı anda şehrin değişik yerlerine asılacak denildi ve oturum sonlandırıldı.