14948

Yaşlılarımıza sahip çıkalım

     Değerli dostlar yaşlılarımıza gerekli saygıyı göstermiyor,ve maalesef onlara sahip çıkmıyoruz. Gün geçtikçe bu durum daha da kötüleşiyor. 
    Oysa şimdi kenara ittiğimiz o insanlar yıllarca çocukları için her fedakârlığı yaptı, yemedi yedirdi, içmedi içirdiler. Evlatlarının sağlıklı büyümesi, iyi bir yere gelmesi için uykularından, istirahatlarından, sağlıklarından büyük fedakârlıklarda bulundular; varını-yoğunu harcadılar. Üstelik bunları severek yaptılar, bunun için hiç şikayetçi olmadılar. 
     Anne-babalar yaşlanınca, güçten-kuvvetten düşünce artık istenmez oluyor. Eskisi gibi saygı gösterilmiyor, özenli davranılmıyor, başköşede oturtulmuyor. Hele terk edilen, yaka paça sokağa atılanların durumu daha da vahim... 
İstenmediğini fark eden bu eli öpülesi insanlar gittikçe daha çok oranda huzurevlerini tercih eder oldular. Son günlerini evlatlarıyla, torunlarıyla, sıcak bir aile ortamında yaşamalarını artık onlara çok görür olduk. Hatta, bazı hain evlatlar bununla da yetinmiyor, türlü hile ve desiselerle onların mal varlıklarına da el koyuyor... 
    Toplum bu kadar mı çabuk değişir, değerler böyle hızlı mı yok olur? 
    Oysa inançlarımıza göre, onlara “üf” bile dememek, onlarla konuşurken sesimizi bile yükseltmemek gerekiyor.Cennet annelerimizin ayakları altında, ahiret saadetimiz onların duaları sebebiyle idi. Diğer değerlerimiz gibi
bunlar da unutuldu. Büyüklere saygıyı emreden gelenek ve göreneklerimiz de gitti... 

    Sadece zevk ve sefamızı düşünür olduk. Yarın bizim de yaşlanacağımız, onlara yaptığımız muamelenin çok daha kötüsü ile karşılaşacağımız aklımıza gelmiyor. 
    Hiç olmazsa Japonlara baksak, onları örnek alsak. Onların yaşlılara gösterdikleri saygıyı, edebi, özeni bir öğrensek. O zaman bu duyarsızlığımızın teknoloji ile, çağın gelişmesiyle açıklanamayacağını da anlarız. 
    Bu günden tezi yok kırdığımız, üzdüğümüz yaşlılarımızın gönlünü yeniden kazanmalıyız. Yarın aynı durumdan daha kötü olacağımızı unutmayalım. 
Yaşlılarımıza, büyüklerimize sahip çıkalım, gönüllerini alalım..